פסיכולוגיה בגובה העיניים – מהם סימנים מדאיגים בגיל ההתבגרות?

רונית (שם בדוי) הגיעה אלי נסערת לקליניקה לפגישה דחופה, אחרי שגילתה התכתבות באינסטגרם של בתה עם אדם מתל אביב, שהתרשמה שהוא מבוגר. מתברר שהבת שלחה לו תמונות שלה, חלקן חושפניות וסיפרה כמה קשה לה בחיים, שהחברות שלה מתרחקות ממנה ושהיא מיואשת. רונית נבהלה מאד ורצתה מיד לדבר עם הבת אך החליטה להתייעץ איתי לפני כן, ולבקשתי, הגיעה עם בעלה. בפגישה סיפרה שכשראתה את התמונות "עולמה חרב עליה", היא לא הבינה איך לא ידעה מכלום, הופתעה שהבת לא שיתפה ובדקה עם בעלה שגם הוא לא חשד ולא ראה שום סימן בעייתי אצל הבת.

כששאלתי לגבי התקשורת בינם לבין הבת סיפרו שהיא "תמיד הייתה ילדה מופנמת", עם חברה טובה או שתיים, "..ילדה טובה, הכל בסדר כזה.., בתיכון קצת מתקשה בלימודים אך הציונים שלה בסדר" והם לא לוחצים עליה. בזמן האחרון קצת יותר מסתגרת בחדר ומסבירה שמתאמנת על הגיטרה, בעבר היו כמה ריבים עם החברות, ולאחרונה החליטה שלא רוצה לצאת לטיול השנתי, והם לא הצליחו לשכנע אותה לצאת.

בדקתי עם ההורים, האם יכולים לחשוב על רמזים או סימנים נוספים של קושי, שהבת שידרה והתברר שבשנה הקודמת היו דיי הרבה מריבות עם החברות שהכבידו מאד על הבת, היו תקופות שירדה במשקל וגם המעבר לתיכון לא היה פשוט.

בגיל ההתבגרות כל סימן חשוב!

סערות ההורמונים שמאפיינות את הגיל ורוחשות בתוך הגוף משפיעות מאד על המצב רוח וקשה להם מאד להישאר הגיוניים מול קשיים והם נדחפים להתנהגויות קיצוניות או בעייתיות.

מהם סימנים מדאיגים?

כל שינוי בהתנהגות השיגרתית – הוא פוטנציאל לשמש סימן של קושי - שכדאי וחשוב לברר אותו.

הנטייה הטבעית בגיל הזה היא להתמודד לבד, לחפש פתרונות אצל החברים.חברות או להסתיר את הקושי "כי אולי הוא יעבור" – מתוך רצון אמיתי להיות עצמאיים מצליחים ומוצלחים.

לנוער – החברים הם הכול! ההתרחקות מההורים היא טבעית והקבוצה החברתית ממלאת את כל התפקידים!!! החברים/חברות הם מקור לתמיכה, להשוואה, להנאה או לקושי – ולכן כשדברים מסתבכים בתחום החברתי - החשש גדול והתגובות דרמטיות ועלולות להפוך קיצוניות.


בנוסף – הרשתות החברתיות השונות, יוצרות פיתויים רבים – ופעמים רבות נוער מחפש שם תשובות או פתרונות, ומסתבך בקשרים מפוקפקים.

התחושה שהם משתנים, גדלים ויכולים – גורמת להם לחפש ריגושים ולנסות כל דבר – גם אם הוא בעייתי.

הרצון לקבל מחמאות וחיזוקים חיוביים – מוביל פעמים רבות לחפש חיזוק אצל אנשים לא מוכרים ברשת – "כי זה כאילו לא מזיק" – הם רחוקים...

כאן בדיוק נכנסים ההורים – עם היכולת להיות אמפתים ולהבין את הרצונות הצעירים – יחד עם הבנה של סכנות, והצורך לשים גבולות והגבלות!


חשוב:

1. להישאר בעמדת הפיקוח – לבדוק ניידים, התכתבויות ברשתות, לדעת את הסיסמאות כחלק מהשיגרה. הורים "חפרנים ונודניקים" – הם גם הורים נוכחים ואיכפתיים.

2. להיות בקשר טוב עם החברים/חברות – הם תמיד יודעים יותר מההורים.

3. לשמור עם הנוער על תקשורת פתוחה – פחות שיפוטיות ויותר הקשבה – כדי שאפשר יהיה לספר לנו גם דברים קשים ומביכים.

4. להתייעץ עם בעל מקצוע כשמודאגים או כשמתלבטים איך לנהוג – יש הרבה דרכים ושיטות לייצר תקשורת טובה יותר מהקיימת.

7 צפיות0 תגובות

לקבלת טיפים, רעיונות והשראה להתמודדות עם מצבים רגשיים שונים לכל המשפחה
מוזמנים להירשם כאן

קליניקה :

גבעת הפרחים

ת.ד. 351 מושב מאור

  • facebook
  • youtube
  • mail
  • phone
  • whats

Designed by BestSite

כל הזכויות שמורות ללימור סופר פטמן

  • mail
  • phone
  • whatsapp