לימור סופר פטמן

פסיכולוגית חינוכית, פסיכותרפיסטית ומנחת סדנאות והשתלמויות, בוגרת לימודי תואר שני (M.A.) בפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, במגמה קלינית-חינוכית, במסלול לימודי פסיכותרפיה בילד ובנוער.
מביאה איתי רקע טיפולי,  ואבחוני עשיר ומגוון.

תחומי מומחיותי כוללים, בין השאר, התערבויות חינוכיות, קליניות וארגוניות במערכות חינוכיות; התערבויות במצבי טראומה ומשבר; לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז; פסיכותרפיה בגיל הרך ובילדים בגישה דיאדית; הנחיית סדנאות.

כיום אני בעלת קליניקה פרטית במושב מאור בתחום אבחון, טיפול ויעוץ לילדים ונוער וטיפול במבוגרים; ומנחת סדנאות והשתלמויות לקהל רחב, מטפלים, צוותים פרה-רפואיים וצוותים חינוכיים.

לימור סופר פטמן
ציפורים

"החיבור שבקשר וההתאמה של הכלי הטיפולי לאדם ולמצב- יוצרים מרחב של טיפול, ריפוי והתפתחות  ואפילו שימחה".

מילדות אני זוכרת את הסקרנות שלי למה שקורה לאנשים בתוכם. חלמתי על משקפת מיוחדת דרכה אוכל לראות פנימה.

במבט לאחור מאוד ברור לי למה בחרתי להיות פסיכולוגית - הפסיכולוגיה מאפשרת לי להקשיב לאנשים לעומק, לראות דברים מזווית מרעננת, לעזור להם, לייצר תהליכי ריפוי, לאהוב אותם ולשמור על אופטימיות.

אחד הדברים המדהימים בטיפול בעיני זו היכולת של הטיפול לעורר את האנשים להשתמש ביכולת ההחלמה שלהם, להתגבר על מצבים קשים, ולפעמים לברוא את עצמם מחדש. אני תמיד מתפעלת מהיכולת הזו ומתרגשת בכל פעם מחדש כשהיא מתרחשת.

לא תמיד מגיעים עם מצוקה מאוד קשה, לפעמים רוצים לשפר, להקל, לאהוב, להיות מאושרים.

בטיפול של ילדים ונוער, מרגש לראות  כמה הורים יעשו בשביל הילדים, יותר ממה שיעשו בשביל עצמם ואיזה שינוי מבורך צומח לכולם מכך.

בתחילת הדרך עסקתי בתחום הילדים והנוער באבחון, בטיפול ובהדרכות הורים.  

עבור תהליכי טיפול בגיל הרך, למדתי את הטיפול הדיאדי (הורה וילד בטיפול משותף). מה שקורה בקשר בין הורים לילדים צעירים ברמה המודעת והלא מודעת יכול "לקלקל" את הקשר, כאשר בטיפול המשותף מתאפשרת הקלה מרגשת ופתרונות מעשיים.

התמקצעתי בעבודה טיפולית-חינוכית בבית ספר ובעבודה עם צוותים.  

בהמשך התמקצעתי בנושא של טיפול בנוער. בגיל המורכב הזה חשוב לאבחן באופן מקצועי, על מנת להיזהר ליפול לתוויות שעלולות לקבע את המשך החיים. עבדתי עם נוער בפנימיה ונוער שוליים במצבים קשים, ועם מבוגרים צעירים בתחילת החיים.

לעבודה הסדנאית הגעתי לאחר שלמדתי הנחיית קבוצות.

 

רצף הפיגועים  בשנות ה- 2000, הוביל אותי להצטרף  לעמותת נט"ל מתוך רצון ליישם את הידע שצברתי עבור מטרה חברתית. נסעתי רבות לדרום, בהמשך גם לצפון. יצאתי להכשיר יועצים, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים בהתמודדות עם מצבי החירום, הנחתי סדנאות לקהל רחב, ולהורים וילדים בעקבות אירועי בטחון באזור.

עבדתי עם כוחות הביטחון על שמירה עצמית נפשית במפגש שלהם עם אירועים קשים. פגשתי את הכח האדיר של הקבוצה לעזור לחברי הקבוצה ואת היכולת של המנחה לכוון ולהעצים את התהליכים הללו.

פגשתי את הערך החברתי של הפסיכולוגיה בהבנת הטראומה, וביצירת מודעות לאחריות הממשל להפעיל את הכלים הכי טובים שלו כדי לסייע לקהילה רחבה. עשיתי את זה במשך 18 שנה, כולל הקמה וכתיבת תוכן לאתר חינמי של נט"ל – מקום בטוח, עבור צוותים שעובדים עם ילדים ונוער, על מנת להגיע לכמה שיותר אנשים עם המידע החשוב הזה, במיוחד במדינה שלנו.

ב- 2005 יצאתי עם משלחת אנשי טיפול לסרינלקה בעקבות אירוע הצונאמי הקשה שהתרחש בדרום אסיה. חוויה שלא אשכח. פגשתי שם את ההשפעות של אסון בקנה מידה רחב ואת הנזקים של אירוע טראומטי על תרבות שונה. החוויה הזו עוררה בי הרבה מאוד כבוד לרוח האדם וליכולות של אנשים להחלים ו"להתרומם מהעפר" אחרי אירוע כל כך מטלטל.

 

בהמשך, יצאתי במסגרת הקואליציה הישראלית של ארגוני הטראומה, ללמד באי Mindanao בפיליפינים את אנשי החינוך ובריאות הנפש איך להתגבר ולחיות עם טרור יומיומי. זכיתי לראות מסירות נשגבת של אנשים, אשר לקחו על עצמם תפקידים במצב קשה והקדישו את חייהם להנצל ולעזור לזולת.

בשנים אלה עסקתי גם בקשר שבין פסיכולוגיה וקבלה, במשמעות הרוחניות ומציאת היעוד בחיינו, תחום אותו אני משלבת בטיפול במבוגרים, צעירים (וצעירים ברוחם)

שתי נקודות שחשוב לי להדגיש:
  • טיפול בעולמות הנפש, חייב להיות מתוך מקצועיות ואחריות, ובאופן הכי מדויק שאפשר. אנחנו חיים בעולם שמחפש "מהר" ו"קצר", פעמים רבות זה מקור לנזק. הרבה ידע לכאורה גלוי ברשת, אך בם הנפש "לא משחקים", ולכן הכי מומלץ להיעזר באנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים.

  • העיתוי חשוב – כדאי  להתייעץ בזמן ולא למשוך זמן. כל כך הרבה פעמים אנשים משתפים אותי שהם מצטערים שלא הגיעו קודם. הם לא ידעו כמה הטיפול ישנה את חייהם לטובה. יש המופתעים שהטיפול נמשך פחות זמן ממה שציפו. לא כל טיפול פסיכולוגי מוכרח להיות ארוך, יש גם תהליכים נהדרים של מספר חודשים או שנה.

חיים טובים לכולנו,

       לימור סופר פטמן