פסיכולוגיה בגובה העיניים – האם למזג האוויר יש השפעה על מצב הרוח? ואם כך מה מומלץ?

מתן, צעיר בן 17 היה משוכנע שיש לו "דיכאון חורף". איך שהיה מתחיל להתקרר בחוץ, הוא היה הופך מדוכדך במצב רוחו. אחרי שביררנו ביחד כל מיני גורמים – הגענו למסקנה שהקושי להיות אקטיבי בחוץ – הוא זה שמדכדך אותו, ולאוו דווקא הקור (הבחור היה מסתובב עם חולצות קצרות כל החורף מבלי לחלות!).

גם רוית, בת ה35 הייתה בטוחה שיש לה "דיכאון סתיו", שהיה מציף אותה כל פעם שהימים התחילו להתקרר. השיחות איתה התמקדו בדרך שהיא מגיבה לצבעים בסביבה שלה. היא סיפרה איך עיצבה את הבית לאחרונה בצבעים שהיא אוהבת וכמה זה משמח אותה. גם אצלה הגענו למסקנה שמה שהעציב אותה היה הקושי לבצע חלומות שרצתה להגשים. חיזוק האמונה שלה בעצמה והאסרטיביות שלה לומר ולעשות מה שרוצה בחייה, הוביל לשיפור נהדר במצב רוחה בסתיו, בחורף ובאביב.

למזג האוויר יש השפעות שונות עלינו, אך נתוני המחקרים לא חד משמעיים. ידוע שאור השמש משפיע על יצירת ויטמין D (3) בגוף, שאחראי על רמות הסרוטונין במוח, שככל שרמות אלה נמוכות יש הגברה של רגשות שליליים. אך בארצנו גם בחורף יש דיי הרבה שמש.

בנוסף, החורף מתקשר גם לצורך לפעול לאט יותר, בגלל רטיבות, צורך להקפיד על לבוש, התרטבות או התלכלכות (ילדים, השפרצות וכו') ועוד. במקביל, הסביבה החיצונית משתנה – כך שיש צורך לשנות הרגלים – דבר שחלק אוהבים וחלק מתקשים.

כך שהחורף יוצר מגבלות שונות, דורש יותר סבלנות ומשנה את הסביבה שלנו.
מעבר לכך – קור יוצר כיווץ, בעוד שחום יוצר התרחבות והתפשטות. כך שלעיתים בחורף אנו מרגישים יותר מכווצים פיזית, ומתרגמים זאת גם לתחושת כיווץ פנימית.

מה מומלץ?

שני כיוונים מעלים לנו בביטחון את מצב הרוח:

1. לחמם! להתלבש חם, לחמם את הסביבה, לאכול חם, ולחמם את הלב!

ולעשות הרבה מכל אחד מהם...

2. חורף הוא זמן למרתון! החורף מזמן יותר זמן פנוי בשבתות, כשאי אפשר לצאת, או בערבים כשלא מפתה להיות בחוץ. זה הזמן למרתון:

מרתון סרטים

מרתון משחקי קופסא עם הילדים

מרתון סידור ארונות

מרתון שירים

ועוד כאלה בסגנון.

חורף כייפי לנו :)


2 צפיות0 תגובות

לקבלת טיפים, רעיונות והשראה להתמודדות עם מצבים רגשיים שונים לכל המשפחה
מוזמנים להירשם כאן

קליניקה :

גבעת הפרחים

ת.ד. 351 מושב מאור

  • facebook
  • youtube
  • mail
  • phone
  • whats

Designed by BestSite

כל הזכויות שמורות ללימור סופר פטמן

  • mail
  • phone
  • whatsapp