החמרת המצב הביטחוני : טיפים להתמודדות עם כעס, פחד וחרדה בקרב ילדים

החמרת המצב הביטחוני : טיפים להתמודדות עם כעס, פחד וחרדה בקרב ילדים


בעקבות החמרת המצב הביטחוני במדינה עלולות להתעורר אצל ילדים תחושות של חוסר ודאות, כעס, פחד וחרדה. כיצד נוכל להקל עליהם?
הפסיכולוגית החינוכית לימור סופר-פטמן, מהצוות הקהילתי של עמותת נט"ל בשיתוף שיר דרור, עו"סית קלינית מצוות חינוך חברתי במט"ח, מציעים לכם כמה טיפים שיעזרו לחזק את הילדיםבעקבות החמרת המצב הביטחוני במדינה עלולות להתעורר אצל ילדים תחושות של חוסר ודאות, כעס, פחד וחרדה. כיצד נוכל להקל עליהם? הפסיכולוגית החינוכית לימור סופר-פטמן, מהצוות הקהילתי של עמותת נט"ל בשיתוף שיר דרור, עו"סית קלינית מצוות חינוך חברתי במט"ח, מציעים לכם כמה טיפים שיעזרו לחזק את הילדים:


• שוחחו עם הילדים תוך גילויי הבנה ואמפתיה ובלי לשפוט אותם, ואפשרו להם לבטא את תחושותיהם. שימו לב: מומלץ לייצר דיונים ושיחות שאינם ארוכים מדי. גם שיחה בת 10 דקות יכולה להפיג חששות ולאפשר התמקדות בפעילויות השגרה.


• שאלות אפשריות:
- מה אתם מרגישים עכשיו לגבי מה שקורה?
- האם זה שונה או דומה לאירועים קודמים? במה?
- מה עוזר לכם בדרך כלל בהתמודדויות מסוג זה?


• חשוב לתת לגיטימציה לרגשות של פחד, חרדה וכעס ולנרמל אותם. למשל, אפשר לומר "אלו רגשות נורמליים למצב, וחשוב וטוב שנדבר עליהם". ניתן להוסיף, כי כאשר אנחנו משתפים, אנחנו מרגישים פחות לבד עם התחושות שלנו. שימו לב, יכול להיות שילדים מסוימים יגיבו בצחוק או בהומור. זוהי תגובה נורמטיבית שמסייעת להתמודד עם תחושות לחץ וחרדה, וחשוב לזכור זאת ולא להגיב בכעס לתגובות כאלה.
• שתפו את הילדים בתחושותיכם, באופן מבוקר ומותאם לגילם. תוכלו לספר להם כיצד אתם מרגישים כאשר אתם שומעים על האירועים, ובעיקר התמקדו במה עוזר לכם להתמודד עם מצבים קשים. השיתוף יכול לעודד את הילדים המתקשים לשתף.
• העבירו לילדים מסר אופטימי המבטא אמונה בכוחות וביכולת של כל אחת ואחד מהם להתמודד עם קשיים, ואמונה ביכולת שלהם לבקש עזרה בשעת הצורך. הדגישו כי בקשת עזרה מעידה על כוח. כאשר מעבירים לילד מסר לפיו "אני סומך עליך ומאמין בך שתוכל להתמודד ואם תתקשה תדע להיעזר", זה עוזר לו לפתח חוסן נפשי.
• מומלץ להיזכר יחד עם הילדים באירועים חיוביים שקרו בעבר הקרוב והרחוק, אירועים שבהם נהניתם יחד וחוויתם תחושת ביטחון.
• אנחנו יודעים שהיכולת להתגייס עבור מישהו אחר מחזקת מאוד. בדקו יחד עם הילדים האם ניתן לעזור למישהו בסביבתכם.
• שתפו את הילדים בכך שאנשים רבים במדינה שלנו דואגים וקשובים לנעשה ופועלים בכל דרך לחזור לשגרה. תוכלו לומר לילדים, כי ברגעים כאלה להרגיש יחד ולהיות חלק מקהילה עוזר מאוד להרגיש בטוחים ורגועים ויותר.
• שימו לב לתגובות קיצוניות. אם עולות תגובות כאלו, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע. תגובות קיצוניות יכולות לכלול בכי, חוסר שקט, כעס לא מותאם, דיווח על חוסר בשינה, או חוסר תיאבון.
• מורים שממשיכים לעבוד עם תלמידיהם במסגרת הקייטנות יכולים לקיים פעילות הפגתית, כגון ציור להבעת תחושות, העברת דמיון מודרך, פעילויות ספורטיביות משחררות, או כל פעילות חווייתית אחרת שתאפשר לילדים לשחרר באופן פיזי תחושות של מתח ולחץ.

ניתן לפנות לקו הסיוע של נט"ל להתייעצויות או לתמיכה נוספת: 1-800-363-363 (שיחת חינם).

אתר נט"ל: www.natal.org.il דוא"ל: info@natal.org.il